Gdy na straganach zaczyna pojawiać się młoda kapusta wiemy, że nadchodzi lato! I choć z pewnością każdy z nas finalnie przygotowuje ją nieco inaczej, na swój wyjątkowy sposób, my pokażemy wam, jak ugotować młodą kapustę, by była naprawdę smaczna.
Dodatki możecie dodać wedle własnego uznania, my zdradzimy nasz niezastąpiony przepis bazowy.
Z nim młoda kapusta zawsze udaje się znakomicie!
Jak ugotować młodą kapustę? – wersja podstawowa
Młodą kapustę z koperkiem znają mali i duzi – dzieci, rodzice, dziadkowie. To letnia klasyka dania niemal w każdym polskim domu. Delikatna w smaku, kremowa za sprawą masła, doprawiona w punkt solą i pieprzem, po prostu pyszna, rozpływająca się w ustach! Z pewnością nie ustępuje wykwintnej kuchni, wręcz przeciwnie. Naszym zdaniem to rarytas, na który warto czekać całą zimę, a nawet kilka miesięcy dłużej.
Młoda kapusta – bomba witaminowa
Kapusta uznawana jest za jedno z dziesięciu najzdrowszych polskich warzyw. Zawiera szereg wartości odżywczych takich jak witamina C czy witaminy z grupy B, A, E, K. To również bogate źródło kwasu foliowego i rutyny. Jednym słowem – bomba witaminowa, obok której nie możesz przejść obojętnie.
Gotowanie czas zacząć!
Ugotować młodą kapustę może każdy, nawet początkujący, mniej wprawiony adept sztuki kulinarnej. Czas przygotowania nie jest długi, a sam proces na pewno nie należy do skomplikowanych. Wystarczy kilka kroków i gotowe, możesz delektować się jej smakiem.
Jak ugotować młodą kapustę – przygotowania
Na początku należy pozbyć się wierzchnich liści kapusty i dokładnie omyć warzywo, by pozbyć się piachu, ziemi, innych nieczystości czy małych ślimaków. Zrób to pod zimną, bieżącą wodą, to najszybszy i najłatwiejszy sposób.
Szatkowanie kapusty
Kolejny etap pracy, naszym zdaniem najbardziej czasochłonny to szatkowanie kapusty. Jeśli tak jak my, lubisz bardzo drobno pokrojoną kapustę, musisz uzbroić się w odrobinę cierpliwości.
Z pomocą przychodzą profesjonalne – ręczne bądź elektryczne- szatkownice. Znacząco skrócą czas krojenia. Jeśli jednak nie posiadasz profesjonalnego sprzętu – nie przejmuj się, nie jest on niezbędny. Ostry, duży nóż wystarczy.
Pamiętaj, by wcześniej pozbyć się środkowej części kapusty, tak zwanego głąba.
Gotowanie
Co dalej? Wkładamy kapustę do dużego garnka, dolewamy wodę (przyjmuje się około 1 szklanki na pół główki średniej wielkości młodej kapusty), dodajemy liść laurowy oraz sól i pieprz do smaku.
Opcjonalnie, do gotującej kapusty można dodać także cukier, dodatkowo podkręci jej smak.
Zamiast szklanki wody możesz użyć wywaru warzywnego.
Całość duś na małym ogniu pod przykryciem do miękkości, około 15-20 minut.
Kontroluj stopień twardości oraz poziom wody w garnku, tak by nie przypalić kapusty.
Gotowanie, ciąg dalszy…
Gdy kapusta zmięknie dodaj koperek lub inne, ulubione dodatki. Całość wymieszaj i gotuj jeszcze przez chwilę bez przykrycia. Od czasu do czasu przemieszaj zawartość garnka.
Odpowiednio ugotowana kapusta powinna mieć kremową konsystencję (nie nazbyt gęstą i nie wodnistą).
Smaczny i zdrowy obiad ugotowany. Smacznego!
Jak ugotować młodą kapustę na kilka sposobów – składniki
Choć młoda kapusta z koperkiem to kulinarna klasyka, tak naprawdę do gotującej się kapusty możesz dodać wiele dodatków: cebulę marchewkę, pietruszkę, pieczarki czy rodzynki lub pomidory. List jest długa.
Aromatyczne zioła
Możesz także eksperymentować z ziołami: tymianek, kminek, czosnek, a nawet papryka chili znakomicie się komponują. Smak zupełnie się zmienia w zależności od wybranych składników.
Młoda kapusta z zasmażką
Ilu ludzi, tyle preferencji smakowych. Jedni uwielbiają delikatny smak kapusty lekko podkręcony jedynie pieprzem, inni nie wyobrażają sobie młodej kapusty bez zasmażki. Klasyczna zasmażka na maśle i mące może być uzupełniona o aromatyczne kawałki wędzonego boczku i kiełbasy. Ta wersja jest równie pyszna, gwarantujemy!
Dania obiadowe
Zastanawiasz się z czym podawać młodą kapustę z koperkiem lub innymi dodatkami? Młoda kapusta jest znakomitym dodatkiem dla wielu dań obiadowych. Możesz jeść ją z młodymi ziemniakami i kotletem schabowym lub na przykład kopytkami.
Jak ugotować młodą kapustę na gołąbki?
Młoda kapusta sprawdzi się również do przygotowania gołąbków.
Pozbądź się wierzchnich liści, odetnij głąb i delikatnie, zanurz go we wrzącej, osolonej wodzie na około 2-3 minuty. Liście powinny się „sparzyć”.
Dalej postępuj jak w przypadku klasycznych gołąbków. W sieci i książkach kulinarnych znajdziesz podobne przepisy, na których możesz bazować.
Młoda kapusta – inne potrawy
Ze względu na wyjątkowy smak i cenne wartości odżywcze zachęcamy, by w sezonie sięgać po kapustę regularnie. Śmiało możesz przyrządzić z niej kapuśniak, placki, kaszotto, bigos czy wiele innych dań. Wybór jest duży, więc na kulinarną nudę nie możesz narzekać.
Nie pozostaje nic innego jak czekać na sezon i gotować młodą kapustę na sto sposobów.
A jeśli jesteś ciekawy jak gotować inne produkty zapraszamy do pozostałych wpisów na stronie.