Wszyscy uwielbiamy marchewkę! Słodka, zdrowa, pożywna, po prostu idealna już od najmłodszych lat, a właściwie od pierwszych miesięcy. To właśnie od marchwi rozpoczyna się nasza kulinarna przygoda. I choć to warzywo towarzyszy nam na talerzu od wielu, wielu lat, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak ugotować marchewkę, by wydobyć z niej pełnię smaku i zachować cenne składniki odżywcze?
Bez obaw, to prostsze niż Ci się wydaje – wystarczy trzymać się kilku zasad.
Przeczytaj poniższy wpis i ruszaj do kuchni. Gotowana marchewka to znakomity składnik wielu dań i równie zdrowa alternatywa chrupiących surówek.
Czas na zakupy!
Marchew marchwi nierówna! Jeśli nie masz przydomowego ogródka, warto szczególnie przyjrzeć się szerokiej, niestety nie zawsze wartościowej ofercie sklepów i marketów spożywczych. Warzywa i owoce dobrej jakości to podstawa naszej codziennej diety, dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, jakie produkty lądują w twoim koszyku. Każdy, nawet z pozoru błahy wybór ma znaczenie.
Lokalne produkty wysokiej jakości
Zamiast wielkich supermarketów sprzedających warzywa i owoce produkowane na skalę przemysłową, warto wybierać małe bazary i targowiska bazujące na lokalnych, ekologicznych produktach od sprawdzonych, znanych, lubianych dostawców.
To szczególnie istotne w przypadku marchwi, uznaje się bowiem, że zalicza się ona do listy najbardziej zanieczyszczonych pestycydami warzyw i owoców.
Jakie marchewki wybrać?
Przede wszystkim postaw na jędrne, gładkie, pozbawione plam i przebarwień, nieuszkodzone okazy o jasnopomarańczowej barwie. A co jeśli marchewki w warzywniaku nie są idealnie proste? Nic! Kształt, delikatne krzywizny lub lekkie zdeformowania zupełnie nie wpływają na smak. Wręcz przeciwnie, mogą świadczyć o naturalnym pochodzeniu produktu, co stanowi jego niewątpliwy atut.
Polecamy wybierać marchewki średniej wielkości, te duże mogą być zdrewniałe w środku. Uznaje się, że najsmaczniejsze, a zarazem najbardziej soczyste są warzywa nieprzekraczające 150 gram.
Jak przechowywać marchewkę?
Po zakupach czas na odpowiednie przechowywanie. Oczywiście nie warto kupować bardzo dużej ilości marchwi na zapas, zwłaszcza gdy nie spożywasz jej codziennie. To produkt ogólnodostępny, a zbyt długie przechowywanie bądź co gorsza przechowywanie w niewłaściwych warunkach, może spowodować jego zepsucie i utratę cennych wartości odżywczych.
Idealne warunki do przechowywania marchewki
Marchewka lubi co prawda wilgoć i chłód, jednak lodówka (zwłaszcza ta, bez specjalnych komór do przechowywania owoców i warzyw), choć wydaje się intuicyjnym wyborem, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Marchew przechowywana w ten sposób w bardzo krótkim czasie może zrobić się miękka.
Zakłada się, że optymalna temperatura do przechowywania marchewki wynosi od 0 do 2, maksymalnie 4 stopni Celsjusza. Przy większych zapasach lub zbiorach z domowego ogródka najczęściej do przetrzymywania wykorzystuje się piwnice, nieocieplony garaż lub altanę. Tam panują najbardziej korzystne warunki.
Więcej informacji na temat przechowywania marchewki znajdziesz tutaj.
Gotowanie marchewki to nic trudnego!
Marchewkę możesz ugotować na wiele sposobów, w zależności od tego, do czego planujesz ją później wykorzystać. Inaczej ugotujesz marchewkę, która stanowić będzie wywar warzywny, inaczej marchew do sałatki, jeszcze innej obróbce poddasz z kolei warzywo przeznaczone do dalszego zapiekania.
Warto wziąć pod uwagę także własne preferencje smakowe. Twarda marchewka, miękka, a może al dente? Wybierz jaką lubisz!
Jak ugotować marchewkę?
Zanim przystąpisz do gotowania dokładnie umyj marchewki pod bieżącą, zimną wodą. Sięgnij po szczotkę lub dedykowane rękawice kuchenne, warzywa gruntowe pełne są bowiem drobnych zanieczyszczeń. Chrupiące, strzelające między zębami kawałki ziemi w daniu obiadowym to z pewnością nie jest dobry pomysł.
Obierać czy nie obierać marchwi?
Odwieczne pytanie, które pomimo głosów wielu kulinarnych mistrzów nadal pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Część kucharzy zaleca obieranie warzyw powołując się na silne zanieczyszczenia, podczas gdy pozostali kategorycznie się temu sprzeciwiają.
My zaliczamy się do drugiej grupy. Podczas obierania marchewki do kosza wraz ze skórką wędrują także cenne wartości odżywcze (w tym przeciwutleniacze), a do wywaru przedostaje się wiele soków. Dokładne wyszorowanie marchwi, w dużej ilości zimnej wody zdecydowanie wystarczy.
Gotowanie marchewki
Z marchewki można przygotować naprawdę wiele specjałów, ale skupmy się na tym jak ugotować marchewkę serwowaną do obiadu.
Zaleca się, by zawsze gotować marchew w wodzie z dodatkiem soli oraz cukru. Na 1 litr wody przypadają 2 łyżeczki soli oraz 1 łyżeczka cukru.
Pamiętaj, że ugotowane warzywa możesz doprawić do smaku solą lub cukrem także bezpośrednio na talerzu. Gotuj, kosztuj, czerp radość z gotowania!
Jak długo gotować marchewkę?
Marchewkę wkładamy w całości do wrzącej wody, to pozwoli zachować jej smak i słodki aromat. Gotujemy pod przykryciem do miękkości około 20-25 minut (w przypadku mniejszych kawałków należy skrócić ten czas do 15 minut, a w przypadku kostek nawet do 10 minut). Pamiętaj, by czas gotowania liczyć dopiero od momentu ponownego zagotowania się wody.
Kontroluj stopień twardości widelcem. Młode marchewki będą gotowały się krócej, podobnie jak te pokrojone na małe kawałki i plastry.
Jak ugotować pokrojoną marchewkę?
Równie prosto, choć z pewnymi różnicami. Marchewka gotowana z zasmażką serwowana na ciepło to klasyka w wielu polskich domach, warto więc poznać tajniki jej przygotowania.
Gotowana marchewka na gęsto
Umytą, obraną marchewkę pokrój na małą kostkę (1 cm x 1 cm) i zalej wodą z dodatkiem masła. Na 1 kilogram świeżej marchwi przyjmuje się około 2 czubate łyżki masła. Śmiało możesz jednak testować i modyfikować poniższe proporcje.
Gotuj do miękkości w międzyczasie przygotowując zasmażkę. Na około 1/4 szklanki wody wsyp 2 łyżeczki mąki pszennej, wymieszaj i wlej do gotującej się marchwi.
Dodaj odrobinę soli i pieprzu oraz kilka kropel soku z cytryny – do smaku.
Na koniec wsyp groszek konserwowy i gotowe. Szybkie, pożywne, tanie i przede wszystkim smaczne danie gotowe!
Jak ugotować marchewkę na parze?
Marchew, podobnie jak inne warzywa, śmiało możesz gotować także na parze.
Możesz wykorzystać profesjonalny parowar lub też sięgnąć po zwykły garnek, pokrywkę i sitko. Ważne, by gotowana marchewka nie dotykała wody.
Marchewka pokrojona w plastry będzie gotowa już po upływie 10-15 minut.
Jeśli zainspirowaliśmy Cię do kulinarnych zmagań trzymamy kciuki! Na naszej stronie znajdziesz również inne ciekawe wpisy dotyczące gotowania. Zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy!