Z pewnością niejednokrotnie gotowałeś ziemniaki. Bez przepisu, nieco na wyczucie, z mniejszym lub większym sukcesem. Chcesz jednak poznać sekret perfekcyjnego gotowania?
Zastanawiasz się jak ugotować je prawidłowo, w punkt, bez utraty smaku i wartości odżywczych?
Zapraszamy na szybkie korepetycje z gotowania ziemniaków. Przekonasz się jakie to proste!
Gotowanie ziemniaków – krok po kroku!
Pytanie „jak ugotować ziemniaki” regularnie zaprząta Ci głowę? Przygotowaliśmy krótką instrukcję, która przeprowadzi cię przez łatwy, jednak nie zawsze oczywisty proces gotowania.
Check lista gotowa? Zaczynamy!
Ziemniak ziemniakowi nierówny
Dosłownie i w przenośni. Musisz wiedzieć, że smak, kolor, konsystencja będą różne w zależności od gatunku i odmiany wybranego ziemniaka. Twarde, miękkie, mączyste itd. Hipermarkety, markety i większe sklepy spożywcze pokusiły się nawet o kategoryzację bulw: do gotowania, do pieczenia, na frytki, sałatkowe. Wszystko po to, by zadowolić konsumentów i ułatwić im wybór właściwego produktu. Po inne ziemniaki należy bowiem sięgnąć przygotowując kopytka, knedle, puree, po inne przyrządzając zapiekankę lub sałatkę ziemniaczaną.
Zasmakuj w ziemniakach
Nie bez znaczenia pozostaje również wiek, wielkość czy sposób obróbki termicznej. Młode polskie ziemianki ugotowane w mundurkach zajadane latem, podawane z masłem i świeżym koperkiem wprost nie mają sobie równych. Z pewnością nie uda się odtworzyć tych doznań smakowych zimą, wykorzystując starsze bulwy. Pomimo tego, że ziemniaki są towarem całorocznym, poszczególne odmiany występują w Polsce jedynie sezonowo.
Przygotowanie ziemniaków
Zastanawiasz się jak ugotować ziemniaki, ale tak naprawdę kluczowy jest proces ich przygotowania. Do pracy najlepiej zabrać się bezpośrednio tuż przed gotowaniem, dzięki czemu ziemniaki nie zmienią swojej barwy i pozostaną świeże.
Ziemniaki bez łupinek
To najczęściej wykorzystywana, choć nieco czasochłonna metoda przygotowywania ziemniaków do gotowania. Ważne, by cienko obrać wybrane bulwy, tak by nie pozbawić ich wszystkich składników odżywczych. Dedykowana obieraczka do warzyw sprawdzi się w tym zadaniu znakomicie. Z jej pomocą szybciej niż przy użyciu tradycyjnego noża oraz z pewnością skuteczniej uporasz się z całym zadaniem.
Obrane ziemniaki można pokroić na mniejsze kawałki lub pozostawić w całości.
Ziemniaki w mundurkach
Zdecydowałeś się na gotowanie ziemniaków w mundurkach? Znakomite posunięcie. Skórka to cenne źródło błonnika, a tuż pod nią znajduje się najwięcej witaminy C oraz mikroelementów. Pamiętaj jednak o dokładnym umyciu ziemniaków. Znakomicie sprawdzają się do tego różnego rodzaju szczotki i szczoteczki (zarówno te specjalistyczne, jak i zwykłe szczoteczki do zębów).
Gotowanie ziemniaków – to proste!
Ziemniaki w wodzie można ugotować na dwa sposoby. Tak naprawdę tylko od ciebie zależy, na który z nich się zdecydujesz.
Ziemniaki i zimna woda
Pierwszy z nich, bardzo popularny niemniej jednak mniej polecany, polega na tym, by wrzucić ziemniaki do garnka, dolać zimnej wody, odrobinę soli (przyjmuje się 1,5 łyżeczki soli na 1 kilogram ziemniaków) i ugotować.
Ziemniaki i gorąca woda
Drugi sposób, który pozwala zachować w bulwach znacznie więcej wartości odżywczych, zaleca wrzucić ziemniaki już do gotującej się, chwilę wcześniej posolonej wody. Skrobia zawarta w warzywach niczym tama zatrzyma wówczas wszystkie składniki odżywcze, dzięki czemu nie wylejemy ich wraz z wodą do zlewu podczas odcedzania.
Bez tego ani rusz!
W każdym przypadku, woda w garnku powinna zakrywać ziemniaki. Zaleca się, by jej poziom był o 1,5 centymetra wyższy niż poziom gotowanych warzyw.
Warzywa najlepiej gotować na średnim ogniu. Dzięki temu nie tylko łatwiej kontrolować stopień ich miękkości, ale przede wszystkim ta technika pozwala na równomierne ugotowanie całej zawartości znajdującej się w garnku.
Aromatyczne ziemniaki, czyli magia składników
Smak ziemniaków można dowolnie podkręcać dodając do gotujących się bulw aromatyczne dodatki. Gałązka kopru, suszony rozmaryn, szczypta gałki muszkatołowej, czosnek w łupinie to jedynie przykładowe propozycje. Sam musisz określić, jaki smak gotowanych ziemniaków odpowiada ci najbardziej oraz jakiego smaku aktualnie potrzebujesz. Przepisy i receptury, często przekazywane z pokolenia na pokolenie, mogą stać się dla ciebie jedynie małą inspiracją. Oznacza to, że masz pełną dowolność. W kuchni zawsze bowiem jest miejsce na improwizacje.
Jak długo gotować ziemniaki?
Czas gotowania ziemniaków tak naprawdę zależy od samych ziemniaków – ich typu, odmiany, wielkości czy wcześniejszego przygotowania. Przepisy podają, że orientacyjny czas gotowania wynosi około 20 minut, czasami 30 minut. Najszybciej ugotują się małe, młode ziemniaczki (około 15 minut), najdłużej starsze ziemniaki w mundurkach (nawet ponad 30 minut). To jednak umowne wartości. Zasada jest prosta: ziemniaki zawsze gotujemy do miękkości, im mniejsze kawałki tym szybciej. Polecamy po upływie kilku/ kilkunastu minut sprawdzić widelcem stopień twardości bulwy. Ten sposób nigdy nas nie zawiódł.
Inne sposoby gotowania ziemniaków
Jak z pewnością się domyślasz, ziemniaki gotowane w wodzie to jedynie jedna z metod przygotowywania. Bez obaw możesz gotować j, podobnie jak wiele innych warzyw, także na parze. To znakomita, zdrowa alternatywa. Ziemniaki gotowane w ten sposób będą miały więcej składników odżywczych, niż te tradycyjnie ugotowane w wodzie.
Nie masz dedykowanego urządzenia do gotowania na parze? Bez obaw, możesz użyć garnka z gotującą się wodą, durszlaku (nie wybieraj jednak silikonowych ani plastikowych cedzaków) i pokrywki. Nic prostszego!
Złote zasady gotowania ziemniaków
Jeśli wiesz już jak ugotować ziemniaki, podpowiadamy czego nie należy robić.
Po pierwsze nie powinno łączyć ze sobą różnych gatunków ziemniaków, trudno wówczas celnie oszacować czas gotowania – część ziemniaków może być jeszcze twarda, podczas gdy druga zdąży się już rozgotować.
Po drugie, staraj się wybierać warzywa tej samej wielkości. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się gotować ziemniaki w całości, czy będziesz kroił je na mniejsze kawałki warto kierować się tą zasadą. Dzięki temu wszystkie warzywa zdążą ugotować się w tym samym czasie.
Po trzecie, zwróć uwagę na odpowiedni poziom wody w garnku. To kluczowe, by prawidłowo, smacznie i zdrowo, ugotować ziemniaki.
Co dalej z tymi ziemniakami?
Po ugotowaniu ziemniaki należy zdjąć z ognia, odcedzić i gotowe. Pozostaje jedynie przyrządzić z nich pyszne potrawy. Dań z ziemniakami w roli głównej (i nie tylko) jest naprawdę dużo.
Ziemniaki na talerzu
Dla wszystkich miłośników ziemniaków, ziemniaki z pewnością stanowią podstawę codziennej kuchni. Ugotowane bulwy serwowane samodzielnie, w towarzystwie innych apetycznych dodatków bądź jako składnik większej kulinarnej kompozycji. Przepisy pękają w szwach. Puree, zapiekanki ziemniaczane, sałatki i wiele, wiele więcej.
Ślinka cieknie!